Sarbatoarea Invierii Domnului la manastirea”Sfanta Treime”

         Cu aleasa bucurie duhovniceasca numerosii enoriasi ai manastirii”Sfanta Treime”sau adunat in noaptea Invierii Domnului pentru a se bucura de acest binecuvintat prilej si  a se ruga lui Hristos cel inviat din morti pentru Mintuirea neamului omenesc.  In putin timp biserica manastirii si teritoriul adiacent au devenit neincapatoare pentru un asemenea numar de pelerini.In Noaptea Sfintei Invieri Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a oficiat serviciul divin praznical dimpreuna cu clericii asezamintului monastic.Pe parcursul slujbei de o frumusete rara ,de catre Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu a fost data citirii Pastorala chiriarhului locului, P.S.Filaret,ce continea un mesaj emotionant pentru crestinii Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.La finele serviciului divin Vladica Filaret a rostit un cuvint de povata duhovniceasca,in care a felicitat crestinii prezenti cu cea mai mare sarbatoare a Ortodoxiei.”Insasi Invierea Domnului semnifica inceputul unei ere noi in istoria omenirii,Erei Crestinizmului”,a specificat ierarhul.Numerosi crestini sau invrednicit de Impartasirea cu cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.Traditinal,Prea Sfintia Sa si slujitorii manastirii au sfintit prinoasele credinciosilor,rostind salutil pascal triumfator”Hristos a inviat”!