Sarbatoarea Invierii Domnului la manastirea „Sfanta Treime”.

Serviciul divin praznical al Invierii Domnului la manastirea Episcopala „Sfanta Treime” a fost oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret, Episcopul Falestiului si al Moldovei de Est dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta numerosilor pelerini, veniti la Sfantul altar sa intampine cu aleasa bucurie duhovniceasca mareata sarbatoare a Sfintelor Pasti.Modesta biserica a manastirii s-a dovedit a fi neincapatoare pentru un numar impunator de credinciosi.In cadrul serviciului divin clericul manastirii,parintele diacon Ioan a dat citire pastoralei P.S.Filaret ,adresata dreptcredinciosilor crestini din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est cu ocazia acestei semnificative sarbatori pentru orice crestin.La finele slujbei Vladica Filaret a adresat crestinilor prezenti cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a felicitat dreptmaritorii crestini cu cea mai insemnata sarbatoare a crestinitatii-Invierea Domnului.Traditional ierarhul a sfintit prinoasele,aduse de crestini-cozonacul,pasca si ouale rosii.