Sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de joi,27 septembrie,ziua cinstirii Inaltarii Sfintei Cruci,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Esta savirsit Sfanta liturhie praznicala la manastirea”Sfanta Treime”din comuna Troita Noua,raionul Anenii Noi alatiri de obstea asezamintului monastic si numerosii enorias ai asezamintului monastic. In predica Sa  Vladica Filaret a vorbit emotionant despre rolul major al Sfintei Cruci in cultul ortodox,mentionind necesitatea inchinarii in fata Crucii lui Hristos.”Pentru noi,credinciosii crestini Sfanta Cruce capata alta semnificatie decit cea initiala.Instrumentul de tortura incepe sa fie un izvor al vietii si a credintei.Patimile Mintuitorului crucificat au trasat o cale deschisa pentru toti crestinii spre Imparatia lui Dumnezeu .Doar credinta si Sfanta Cruce sunt salvarea noastra ca crestini de toate  relele”,a specificat ierarhul.