Sarbatoarea Inaltarii Domnului la complexul monastic Episcopal.

In ziua Praznuirii Inaltarii Domnului nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In timpul serviciului divin Prea Sfintia Sa a adresat celor prezenti un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.”Astazi ,in timpul praznuirii  Inaltarii Domnului trebuie sa ne aflam in continua rugaciune,bucurindu-ne de acest binecuvintat prilej.Mintuitorul Hristos peste 40 zile de la slavita Sa Inviere se Inalta la cer de pe muntele Maslinilor in vazul ucenicilor Sai.E un simbol autentic a indumnezeerii omului.Mintuitorul ramine intre noi,crestinii prin Duhul Sfant,prezent permanent oriunde,unde este rugaciune si pocainta”,a mentionat Vladica.