Sarbatoarea Bunei Vestirii la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica IV a Postului Invierii Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi pelerini,ce obisnuiesc sa vina la sfintul altar pentru a se uni in rugaciune.La finele serviciului divin Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a felicitat cordial crestinii prezenti cu aceasta mare sarbatoare,mentionind ca Buna Vestire este un prilej de bucurie duhovniceasca.”Iubiti credinciosi,va indemn sa resimtiti acea mare bucurie,traita de Prea Sfanta Fecioare Marie,aflind de la Arhanghelui Gavriil aceasta veste.”Bucura te ceea ce esti plina de har”.Va indemn sa continuati ascensiunea duhovniceasca spre a fi pregatiti sa intimpinam cu evlavie si bucurie Marea Sarbatoare a Invierii Domnului”,a adaugat ierarhul.Numerosi crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.