Sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului la Troita Noua

       In ziua Marelui Praznic al Adormirii Maicii Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosii crestini,pentru care modesta biserica a manastirii si teritoriul adiacent ei au devenit neincapatoare.Aceasta mare sarbatoare a devenit semnificativa si pentru preacuviosul monah Samon Taras,nevoitor al manastirii “Buna Vestire”din orasul Riscani,care a fost hirotonit de catre Vladica Filaret intru ierodiacon.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Prea Sfintia Sa a urat nou hirotonitului slujitor al Sfantului altar slujire indelungata,perseverenta si abnegatie spre binele Bisericii lui Hristos si a de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est.La rindul sau parintele ierodiacon Samon a asigurat chiriarhul de supusenie fiasca si ascultare in slujire,E de mentionat faptul faptul ca parintele  ierodiacon Samon a fost tuns in monahism mai mult de doua decenii in urma de P.S.Filaret,care atunci era staret al manastirii “Sfantul Ierarh Nicolae”din Condrita.Dupa Sfanta liturghie multi crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic sau invrednicit de a fi impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.