Sarbatoarea Acoperamintului Maicii Domnului la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de duminica,14 octombrie,cind toata suflarea ortodoxa praznuieste Acoperamintul Maicii Domnului numerosi crestini au venit la  Sfana liturghie praznicala,oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est la manastirea”Sfanta Treime”.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Prea Sfintia sa a vorbit despre istoricul sarbatorii,despre minunea petrecuta la manastirea”Maicii Domnului”din Constantinopol,unde credinciosii au fost acoperiti cu cinstitul Ei omofor.Vladica Filaret a felicitat credinciosii Eparhiei cu obtinerea statutului de Autocefalie a Bisericii Ortodoxe a Ucrainei si recunoasterea canonicitatii ei,anuntate recent de Sfantul Sinod al Patriarhiei Ecumenice .”E un moment istoric,gragi credinciosi!!! Ne simteam canonici,pentru ca aveam dragostea lui Dumnezeu si a Domniilor voastre.Acum insa suntem recunoscuti de Biserica Mama,Patriarhia Ecumenica si astfel suntem in comuniune cu toata lumea ortodoxa.Toate acestea au avut loc in pofida ostilitatii inversunate a Patriarhiei Moscovei,in pofida atemizarii nefondate a Intii Statatorului nostru Sanctitatea Sa,Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii Ucraine,in pofida opririi de slijire a clericilor nostri,clevetirii si santajarii din partea structurilor exlesiastice moscovite.Prin lucrarea si dragostea lui Dumnezeu a biruit adevarul”,a adaugat ierarhul.