Sarbatoarea Schimbarii la Fata a Mintuitorului la manastirea”Sfanta Treime”

      Sambata,19 august de Praznicul Schimbarii la Fata a Mintuitorului nostru Iisus Hristos Prea Sfintia Sa Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea “Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa serviciul divin a urmat un Te Deum de multumire ,apoi ierarhul a sfintit prinoasele credinciosilor,strugurii si fructele.Deasemenea Vladica Filaret dupa citirea pasajului Evanghelic sa adresat credinciosilor cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a vorbit despre minunea savirsita pe muntele Tabor,unde Mintuitorul si adescoperit firea dumnezeeasca fata de ApostoliiPetru,Ioan si Iacov.”Schimbarea la Fata a Mintuitorului ne spune alegoric ca adevarata fericire a oricarui crestin se afla in afara acestei lumi,pline de ispite si framintarii,in imparatia Prea Sfintei Treimi,unde persista dragostea si divinitatea”,a adaugat Vladica.La final,ierarhul a felicitat crestinii prezenti cu ocazia sarbatorii Schimbarii la Fata a Mintuitorului,si a aratarii Luminii taborice,eveniment marcant pentru crestinatate.