Sambata primei saptamini a Postului Invierii Domnului la complexul monastic”Sfanta Treime”

In sambata primei saptamini a Postului Invierii Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si in prezenta unui numar impunator de pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Prea Sfintia Sa a adesat dretcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.”Iubiti fii si fiice duhovnicesti!!!Vin cu indemn de ascensiune duhovniceasca.In perioada de asceza este putin sa respectam postul alimentar.Este absolut necesar sa ne aflam in permanenta rugaciune,pocainta si milostenie.Deasemenea este necesar sa pomenim in rugaciune pe cei dragi,ce au adormit intru Domnul.”,a reiterat Vladica Filaret.