Sambata Invierii Dreptului Lazar la manastirea”Sfanta Treime”

In sambata saptaminii a VI a a postului Invierii Domnului ,cea dedicata Invierii Sfantului Drept Lazar Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica a vorbit despre semnificatia Postului Mare,a indemnat dreptcredincioasa adunare sa purifice sufletele prin Tainele Marturisirii si Impartasaniei.Deasemenea Prea Sfintia Sa a vorbit despre miraculoasa Inviere a Sfantului Drept Lazar,cel mort de patru zile,inviat de Mintuitorul Hristos spre lauda Slavei Sale.