Sambata a patra din Postul Mare la manastirea”Sfanta Treime”

         Sambata,26 martie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca Liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In timpul si la finele serviciului divin ierarhul impreuna cu soborul clericilor asezamintului monastic au inaltat rugaciuni pentru sufletele robilor lui Dumnezeu adormiti intru Domnul.Deasemenea chiriarhul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est a adresat credinciosilor prezenti un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a povatuit crestinii prezenti sa nu uite nicicind in rugaciunile sale pe apropiatii sai,care la sigur asteapta o luminare si pomenire.Crestinii au fost indemnati sa faca fiecare dupa propria sa posibilitate fapte de milostenie si caritate.