“Sa iubim pe Dumnezeu si pe aproapele nostru”

            In Duminica a unsprezecea dupa Rusalii enoriasii sipelerinii prezenti la manastirea”Sfanta Treime”din Troita Noua sa u rugat in timpul Sfintei liturghii impreuna cu chiriarhul locului ,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est si soborul de clerici a asezamintului monastic.Dupa serviciul divin Vladica Filaret sa adresat dreptmaritoarei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,inspirat din pericopa evanghelica a zilei,pilda datornicului nemilostiv.”Evanghelia zilei este una a iertarii si impacarii.Sa iertam gresitilor nostri si Dumnezeu ne va ierta noua pacatele”,a adaugat ierarhul.Deasemenea Vladica Filaret a citat cele povatuite”De veti ierta  oamenilor gresalele lor,Sii Tatal Ceresc va ierta si voua greselile voastre,iar de nu veti ierta altora nici Tatal Vostru nu va ierta voua”Evanghelia de la Matei.