Receptia, organizata de Ambasada Ucrainei cu prilejul aniversarii Independentei Republicii Ucraina.

In ziua de vineri,23 august,o delegatie a Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est in frunte cu Prea Sfintitul Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a luat parte la receptia ,organizata de Ambasada Ucrainei in Republica Moldova cu prilejul aniverasrii de 28 ani de la Proclamarea Independentei Ucrainei.Receptia a inceput cu cuvintarea Excelentei Sale Vladimir Boecico, Insarcinat in Afaceri ,Ambasador interimar  a Republicii Ucraina in Republica Moldova.Excelenta Sa a felicitat pe toti cei prezenti cu Ziua Independentei Ucrainei.In discursul Sau oficialul ucrainean a vorbit despre situatia  grava a statului vecin  cauzat de agresiunea Federatiei Ruse,care in 2014 a anexat abuziv Crimeea,iar in momentul de fata ofera ajutoare militare rebelilor din  regiunile ocupate Donetk si Lugansc.Excelenta Sa si-a exprimat ferma convingere ca statul ucrainean va reveni curind la granitele sale firesti,recunoscute de toata comunitatea mondiala.Deasemenea oficialul a asigurat autoritatile oficiale a Republicii Moldova de spriginul statului Ucrainean in procesul de reunificare a tarii.In discursul Excelentei Sale dna Maia Sandu,Prim Ministrul a Republicii Moldova a fost mentionat ca Ucraina a fost si ramine  un partener strategic si economic important al Republicii Moldova.Dna Prim Ministru a felicitat cordial diaspora ucraineana din Republica Moldova cu aceasta sarbatoare de o importanta deosebita pentru toti ucrainenii.Deasemenea Excelenta Sa si-a manifestat increderea in izbinda poporului Ucrainei in procesul de reintegrare teritoriala.