Prohodul Domnului in Vinerea Mare la manastirea”Sfanta Treime”

In Vinerea Mare Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Slujba Prohodului Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi  dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si numerosi credinciosi.Biserica Ortodoxa in aceasta zi pomeneste Sfintele Patimi a Mintuitorului.Le spunem Sfinte deoarece este pasul hotaritoe,savirsit de Hristos pentru a izbavi omenirea de pacat,deoarece este o jetfa benevola,facuta gratie dragostei netarmurite fata de oameni.Este ziua inchinata totalmente postului si rugaciunii.In cadrul slujbei oficiate Prea Sfintia Sa a citit textele Evanghelice cu privire la Patimile Mintuitorului,iar dreptcredincioasa adunare a inaltat umilite rugaciuni pentru ajutor si vindecare spirituala.