Primul serviciu divin pranical al Invierii Domnului la manastirea”Buna Vestire”

Pentru obstea si enoriasii nou intemeietului asezamint monastic din or.Rascani cu hramul Bunei Vestiri sarbatoarea Invierii Domnului si Mintuitrorului nostru Iisus Hristos a avut o semnificatie deosebita.Modesta obste pentru prima data serbeaza marele praznic al Invierii Domnului.E de mentionat ca acest asezamint monastic este nou intemeiat pe loc virgin,dar deja se contureaza o comunitate religioasa bine inchegata si complect functionala,fapt ce se datoreaza straduintei staretului manastirii,Prea Cuviosului  parinte arhimandrit Aviv Pancu,care a reusit in termen restrans sa adune in jurul sau un numar semnificativ de credinciosi.Serviciul divin praznical a fost de o frumusete rara,patrunsa de o mireasma duhovniceasca deosebita.