Prima Simbata din Postul Mare la manastirea”Sfanta Treime”

In prima Simbata a Postului Invierii Domnului ,cea a pomenirii Sfantului Mare Mucenic Teodor Tiron Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita  Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi pelerini.In cuvintul sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a indemnat dreptcredincioasa adunare la asceza, caracteristica acestei  perioade.”Va indemn,frati si surori intru Domnul nu numai la post alimentar,ci si la o ascensiune duhovniceasca.In amintirea dragostei jertfelnice a Mintuitorului va indemn la rugaciune neincetata si fierbinte,milostenie si binefacere.Deasemenea va chem sa pomeniti in rugaciunile voastre pe cei adormiti intru Domnul,care au nevoie de rugaciunile noastre”,a mentionat ierarhul.Dupa serviciul divin numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea duhovnicului au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.