Prima Duminica din Postul Nasterii Domnului la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”.

In Duminica a XXIV-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret.Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca alaturi de clericii si enoriasii Complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”.Dupa citirea pericopei Evanghelice Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredinciosei adunari un emotionant cuvint predicational,inspirat din pilda bogatului,caruia i-a rodit tarina.”Pilda Evangheliei de astazi ramine absolut actuala si pentru zilele noastre.Deseori persoanele avute se concentreaza pe comfortul propriu,raminind absolut indiferenti fata de semenii sai,aflati in boala si suferinta.Deaceea,iubiti credinciosi va indemn in perioada Postului Nasterii Domnului sa dati dovada de milostenie si rugaciune.Ar fi bineplacut Domnului sa vizitati apropiatii aflati in suferinta .Postul alimentar trebuie neaparat completat  de rugaciune si milostenie,care asigura ascensiunea duhovniceasca”,aspecificat Vladica.La finele slujbei numerosi credinciosi ,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.