Prea Sfintitul Parinte Episcop Filaret la popas aniversar.

Prea Sfintite Stapine!!                                                                                                                                       Acum,cind Prea Sfintia Voastra mai adauga  o fila la cartea vietii venim si noi,clericii si enoriasii de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est cu cele mai sincere si cordiale felicitari in adresa bunului nostru arhipastor.Va dorim pastorire indelungata in via Domnului,multa sanatate,atit de necesara  pentru acea rodnica activitate,pe care o desfasurati la cirma Eparhiei,a carei arhipastor si creator sunteti.Gratie activitatii pline de abnegatie si zel a Prea Sfintiei Voastre sau realizat multe.A fost readusa la viata Sfanta manastire Condrita,mai tirziu a fost infiintata o noua Eparhie Ortodoxa in pofida diverselor ostilitati a structurilor de stat si eclesiastice,se edifica noi parohii si manastiri,creste constant numarul credinciosilor Eparhiei,se diversifica activitatea misionara si  de caritate a clericilor Toate acestea au devenit posibile gratie efortului,depus de Prea Sfintia Voastra  prin puterea rugaciunii si a smereniei.  Noi,fiii si fiice le duhovnicesti a Prea Sfintiei Voastre va asiguram de supunea fiasca si dragoste intru Hristos Domnul si va zicem un sincer”Intru multi ani,Stapine!”