Prea Fericitul Parinte Patriah Daniel la popas aniversar.

Prea Fericirea Voastra!!!                                                                                                                                          Acum,cind mai adaugati o fila la cartea vietii venim si noi,crestinii din Basarabia,clericii si credinciosii de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est cu cele mai sincere si cordiale felicitari,dorindu-va multi ani frumosi si plini de mireasma duhovniceasca,arhipastorire indelungata in Via Domnului spre binele binecredinciosului popor roman si a Sfintei Biserici Ortodoxe Romane. Pe parcursul celor 69 ani de viata paminteasca Prea Fericirea Voastra ati reusit multe,slujind cu daruire la Sfantul Altar,pastorind spre Mintuire numerosi fii si fiice duhovnicesti,fapt care v-a adus dragostea si stima intregului popor roman,inclusiv si celui din Basarabia.Si acum,cind sunteti la un frumos popas aniversar Va zicem un sincer Intru Multi Ani,Stapane!!!                                                                                                        Cu aleasa dragoste intru Domnul +Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est.