Praznicul Schimbarii la Fata a Domnului la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de Duminica,19 august,cind intreaga Ortodoxie serbeaza Praznicul Imparatesc al Schimbarii la Fata a Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi in cu participarea obstii monahale si in prezenta numerosilor pelerini,veniti la Sfantul Altar dupa asistenta spirituala.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu o predica,inspirata din minunea vazuta de Sfintii Apostoli Petru,Iacov si Ioan pe muntele Tabor,unde am fost martori a minunatei Shimbari la Fata a Mintuitorului,eveniment ce dovedeste provenienta Dumnezeeasca a lui Hristos”Praznicul Schimbarii la Fata ne imdeamna pe noi,crestinii sa fim mai buni cu semenii nostri,sa acordam ajutor celor aflati in suferinta,sa avem in inimimi doar bunatate,sa cultivam in noi adevaratele valori crestine”,a mentionat ierarhul.Dupa rugaciunea domneasca Tatal Nostru numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului. Traditional Vladica Filaret a sfintit  strugurii si alte roade,aduse de credinciosi.