Praznicul Sfintei Treimi la Troita Noua

        In dimineata zilei de duminica,4iunie clericii si enoriasii manastirii”Sfanta Treime” cu aleasa bucurie duhovniceasca au intimpinat pe  chiriarhul locului ,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est pentru a avea ocazia de a coliturghisi si de a se ruga impreuna.Modesta biserica a manastirii si teritoriul adiacent sau dovedit a fi neincapatoare pentru crestinii veniti la manastire cu binecuvintatul prilej al Hramului asezamintului monastic.Ierarhul si clericii au oficiat Sfanta si Dumnezeeasca Liturghie in atmosfera de evlavie si revelatie duhovniceasca,dupa care Vladica sa adresat binecredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.”Sarbatoarea Pogoririi Sfantului Duh este una absolut deosebita pentru crestini,deoarece marcheaza aparitia Bisericii lui Hristos.Pogorirea Sfantului Duh asupra Apostolilor  a si constituit nastera Bisericii Ortodoxe”,a adaugat Vladica.Prea Sfintia Sa a felicitat crestinii prezenti cu aceasta mare sarbatoare a Ortodoxiei,dupa care a urmat a agapa crestineasca.