Praznicul Inaltarii Sfintei Cruci la manastirea”Sfanta Treime”

   Miercuri,27 septembrie ,cu prilejul Sarbatorii Inaltarii Sfintei Cruci Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de soborul de clerici si obstea asezamintului monastic.Dupa citirea pericopei Evanghelice Prea Sfintia Sa a adresat credinciosilor prezenti cu o predica ,inspirata din  Evanghelia zilei si semnificatia acestui praznic imparatesc.Vladica a mentionat ca aceasta zi este una de post deoarece ne aminteste de Patimile Mintuitorului.Deasemenea ierarhul a vorbit despre cinstirea Sfintei Cruci si istoria acestei sarbatori pe parcursul secolelor.Aceasta mareata sarbatoare a devenit semnificativa si pentru prea cuviosul parinte ierodiacon Samon  Taras, cleric al manastirea”Nasterea Maicii Domnului”din or.Riscani,care sa invrednicit de a fi hirotonit in ieromonah.Vladica Filaret a urat nou hirotonitului slujitor al Sfantului Altar slujire indelungata si plina de alese roade duhovnicesti spre binele Bisericii lui Hristos si a de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est.La rindul sau parintele ieromonah Samon a multumit ierarhului si confratilor slujitori pentru increderea acordata si a promis supusenie fiasca si ascultare in slujirea sacerdotala.A urmat un Te Deum de multumire Mintuitorului pentru binefacerile Sale.