Praznicul Inaltarii Domnului la manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”

In ziua cind intreaga suflare crestineasca serbeaza Inaltarea Domnului numerosi crestini,in frunte cu Prea Cuviosul parinte egumen Gurie Guznac,duhovnicul manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului”din comuna Tighira,raionul Ungheni,cu aleasa bucurie duhovniceasca si au intimpinat ierarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,venit in satul de bastina pentru a oficia Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala alaturi de consatenii sai.In traditionalul sau cuvint de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit despre semnificatia majora a acestei sarbatori pentru toti crestinii,Inaltarea Domnului,ce a avut loc in prezenta Apostolilor la 40 de zile dupa Inviere.”Prin Inaltarea Sa la ceruri Mintuitorul a aratat calea spre Imparatia lui Dumnezeu tuturor celor ce cred si se roaga.Deaceea crestinii in aceasta zi trebuie se fie maxim evlaviosi si rugatori,pentru a atinge obiectivul oricarui crestin,Mintuirea”,a specificat Prea Sfintia Sa.