Praznicul Imparatesc al Schimbarii la Fata a Domnului Hristos la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de luni,19 august ,de sarbatoarea Imparateasca a Schimbarii la Fata a Mintuitorului Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea Episcopala „Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvintul Sau predicational Prea Sfintia Sa a felicitat dreptcredincioasa adunare cu acest binecuvintat prilej.”Schimbarea la Fata a Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos ne indeamna si pe noi,crestinii acestei lumi zbuciumate,pline de ispite si desfrinare spre o schimbare interna ,launtica,duhovniceasca.Va indemn sa deveniti mai rugatori catre Domnul,milostivi catre aproapele ,urmind astfel exemplul Mintuitorului si a Sfintilor Parinti”,a mentionat Vladica Filaret.Traditional ierarhul a Sfintit prinoasele credinciosilor,strugurii adusi simbolizind recunostinta  fata de Hristos pentru darurile imbelsugate,revarsate milostiv asupra credinciosilor.