Praznicul Impararesc al Bunei Vestiri la Troita Noua.

In ziua de vineri,7 aprilie Biserica Ortodoxa serbeaza Buna Vestire,un praznic Imparatesc,ce marcheaza ziua,in care Prea Sfanta Fecioara Maria a fost anuntata de Arhanghelul Gavriil ca a fost aleasa de Dumnezeu pentru a purta in pintece Mintuitorul Lumii,astfel fiind indeplinite profetiile Vechiului Testament,si astfel incepind Mintuirea neamului omenesc.In aceasta zi deosebita Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul  Falestiului si a Moldovei de est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi se soborul slujitorilor manastirii si numerosi credinciosi.Dupa serviciul divin Vladica sa adresat credinciosilor prezenti cu un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat rolul major a acestei sarbatori in Ortodoxie si indeosebi a cultului Prea Sfintei Fecioare Maria,Vas ales de Dumnezeu pentru pruncul Hristos,prin care Dumnezeu a inceput lucrarea de rupere a omenirii din robia pacatului si a mortii,daruind viata vesnica celor ce cred si se roaga.Deasemenea ierarhul a indemnat  credinciosii sa continuie Sfantul si Marele Post cu rugaciune si smerenie,pentru a intimpina cu vrednicie marea sarbatoare a Invierii Domnului.