Praznicul Adormirii Maicii Domnului la manastirea”Sfanta Treime”

Marti,28 august intreaga suflare ortodoxa sarbatoreste cel mai insemnat praznic  Imparatesc,consacrat Nascatoarei de Dumnezeu,Adormirea Maicii Domnului,hram purtat si de Biserica manastirii „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Cu acest binecuvintat prilej de catre Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a fost savirsita Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca cu participarea slujitorilor manastirii si numerosilor pelerini,pentru care biserica manastirii sa dovedit a fi neincapatoare.”Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu are un rol major in Ortodoxie.Anume prin ea a devenit posibila Mintuirea lumii,ea nascind Pruncul Iisus Hristos,luminind calea credinciosilor  spre Imparatia lui Dumnezeu.Cu acest binecuvintat prilej,va aduc sincere si cordiale felicitari,iubiti frati si surori intru Domnul”,a predicat Prea Sfintia Sa.Dupa serciciul divin praznical a urmat un inconjurul bisericii,si un Te Deum de multumire Mintuitorului pentru binefacerile Sale.La finele sarbatorii  tuturor celor prezentili  li sa oferit o agapa crestineasca.