Sarbatoarea Sf. Ierarh Vasile cel Mare la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”

De praznicul Sfantului Vasile cel Mare Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savitsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.In cuvintul Sau predicational Vladica Filaret s-a axat pe personalitatea notorie a Sfantului Ierarh Vasile cel Mare in Ortodoxie.”Sfantul Ierarh Vasile cel Mare,gratie eruditiei si aptitudinile sale de exceptie este unul din cei mai mari teologi crestini si autor al mai multor lucrari de o importanta teologica de ecceptie.Tot El este numit parinte al monahismului oriental.In lucrarea Sa”Regulile monahale”sunt enumerate principiile vietii monahale.Putem enumera si alte lucrari a Sfantului Ierarh Vasile cel Mare,toate fiind de o importanta teologica deosebita”,a mentionat Prea Sfintia Sa.Deasemenea Vladica Filaret a felicitat pe toti cei,ce poarta numele de Vasile si derivatele acestuia.