Patriarhul Ecumenic Bartolomeu”Ucraina va primi Autocefalie pentru ca acest drept ii apartine”

Patriarhul Ecumenic Bartolomeu astazi,23septembrie in timpul liturghiei de la biserica”Sfantul Foca”din Constantinopol a anuntat solemn ca Biserica Ortodoxa din Ucraina va primi in curind Autocefalie deoarece acest drept ii apartine.Dat fiind faptul ca la Sfanta liturghie au fost prezenti teologi din Cehia,Prea Fericitul Bartolomeu a mentionat”Biserica Ortodoxa din Cehia si Slovacia este una din ultimile Biserici Ortodoxe,ce au primit Autocefalie in 1998 din partea Patriarhiei Ecumenice.Acum e timpul Bisericii Ortodoxe a Ucrainei sa primeasca curind statutul de Autocefalie in pofida diverselor ostilitati,deoarece acest drept le apartine.E in dreptul lor si e in dreptul  exclusiv a Patriarhiei Ecumenice de a acorda Autocefalie ,cum a fost in cazul Bisericii Ortodoxe Ruse in sec.XVI si finisind cu Biserica Ortodoxa a Cehiei si Slovaciei.Nu demult am mentionat in o predica ca nu ne temem de amenintari.Patriarhia Ecumenica nu ameninta pe nimeni si nu se teme de amenintari.Ea se conduce exclusiv de Sfintele Canoane,avind acele privelegii ,acordate  de Sfintii Parinti de la Sinoadele Ecumenice.Si vom actiona conform Sfintelor Canoane in cazul Ucrainei si in alte cazuri posibile.”