Pastorala la Nasterea Domnului a Prea Sfintitului Filaret, Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est.

Prea Cucernicului cler,

Preacuviosului cin monahal,

Dreptmaritorilor crestini din cuprinsul de Dumnzeu Pazitei Ieparhii Ortodoxe a Moldovei de Est.

Har si pace de la Mintuitorul Hristos, iar de la noi arhieresti binecuvintari.

” Hristos se naste, slaviti-L, Hristos din ceruri, intimpinati-l, Hristos pe pamint, intimpinati-l.”

Preacuviosi si preacucernici parinti! Iubiti fii si fiice duhovnicesti!

Marea Sarbatoare a Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos este un praznic al iubirii si ne cheama la intilnirea sacra cu Mintuitorul. Fragmentul citat anterior ne ofera o invitatie divina. Iisus, fiul intrupat a lui Dumnezeu vine din dragostea mare fata de oameni pentru ca oricine ” crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.” (Ioan 3,16)

Deci, aceasta mareata Sarbatoare este una a iubirii milostive ale lui Dumnezeu pentru noi, oamenii. Sa-L intimpinam cu bucurie si rugaciune pe pruncul nou nascut si avindu-L in inimile si sufletele noastre, sa ne ridicam duhovniceste spre obiectivul comun al tuturor crestinilor- Mintuirea.

Asadar Mintuitorul s-a facut Om  pentru a ne ridica pe noi din pacat si moarte. Mintuitorul vindeca si curateste firea umana mistuita de pacate si patimi. Intrupindu-se din Duhul Sfant si Mama Fecioara, smerita si saraca, Mintuitorul devine pentru noi, oamenii, un etalon al smereniii si iertarii. Raminind in asceza materiala, el devine iubit de multimea de oameni pe care ii lumineaza si-i hraneste spiritual cu Evanghelia iubirii vesnice. Prin Harul sau dumnezeiesc  si datator de viata ii fericeste pe cei smeriti, aflati in suferinta, pe cei milostivi. Asadar, luptind cu viciiile umane, Mintuitorul ne este o dovada veridica a iubirii fata de omenire.

Iubiti frati si surori intru Domnul

” Si celor ce l-au primit, care cred in numele Lui, le-a dat putere sa se faca fii a lui Dumnezeu.” ( Ioan 1 12,13)

Beethliemul este si astazi nevazut pentru noi, insa alaturi de  ” chipurile smerite ale oamenilor saraci, copiilor orfani si a batrinilor abandonati.” ( Matei 25, 30 46) Aceste cuvinte scrise de mult isi pastreaza si astazi actualitatea. Republica noastra astazi ca niciodata este mistuita de pacat si distrusa de saracie. Pleaca parinti si surori in lumea mare. Sunt foarte multi copii ramasi fara parinti, oameni aflati in suferinta, batrinii stau inlacrimati pe la porti. Toate acestea ne cheama sa facem milostenie si fapte bine placute lui Dumnzeu.

Deci, in ajunul Sarbatorii Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos sa nu uitam sa pomenim in rugaciuni fratii nostri, ochii carora sunt plini de lacrimi si tristete. Fie ca Pruncul nou nascut in  ieslea Beethliemului sa va calauzeasca pasii spre Mintuire.

Cu prilejul Sfintei Sarbatori a Nasterii Domnului va adresam tuturor calde si parintesti felicitari, urari de pace si sanatate.

La Multi Ani!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos si Dagostea lui Dumnezeu Tatal si Impartasirea Sfintului Duh sa fie cu voi cu toti!

Al vostru smerit si catre Hristos Domnul rugator

+ Filaret, din mila lui Dumnezeu

Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est.