Pastorala la Invierea Domnului a Prea Sfintitului Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est.

Preacucernicului cler,preacuviosului cin monahal,dreptmaritorilor crestini din cuprinsul de Dumnezeu Pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est.    „Astept Invierea morrtilor si viata veacului ce va sa vie”  (Crezul Ortodox)       Hristos a Inviat !  Preacuviosi si preacucernici parinti,iubiti fii si fiice duhovnicesti!

Invierea lui Hristos din morti nu este doar o dovata a adevarului Invierii,ci si o vedere duhovniceasca a Invierii de obste a  a tuturor oamenilor .indiferent de entitate,rasa si neam.Credinta sincera in Invierea lui Iisus Hristos ne calauzeste pasii spre scopul suprem al tuturor crestinilor,spre Mintuire.In acest context Sarbatoarea Invierii Domnului este numita Sarbatoarea Sarbatorilor,lumina Evangheliei,propovaduite de Apostoli si temelia Bisericii Ortodoxe.”Iata,Eu voi fi cu voi in toate zilele,pina la sfarsitul veacurilor”( Matei,28.20)   Acest verset ne vorbeste elocvent despre lumina Invierii lui Hristos,ce da sens vietii de crestin indreptindu -ne spre „un cer nou si un pamint nou,in care moartea nu va fi”.(Apocalipsa 21,1,4)Lumina Invierii este prezenta in Sfanta Biserica,in rugaciunile sincere si curate a clerului si credinciosilor ,este prezenta in toate Tainele Bisericii.Invierea lui Hristos este simbolizata prin icoane,vesminte,obiecte liturgice,deoarece Hristos cel Inviat din morti este in orice suflet de crestin.Legatura dintre venirea in Slava a lui Hristos,este marturisita in Crezul Bisericii Ortodoxe”El va veni cu slava sa judece viii si mortii,iar Imparatia Lui nu va avea sfarsit”.Deaceea si noi,crestinii acestor timpuri trebuie sa fim pregatiti cu inima curata pentru a intimpina aceasta sarbatoare ne-am nevoit in asceza si post,avind grija de ascensiunea noastra duhovniceasca prin rugaciune si milostenie,pocainta si iertare.Acum viata nostra este una zbuciumata,marcata de pacate si ispite,dar va indemn,dragi crestini sa rugam pe Hristos Domnul cel Inviat sa ne dea rezistenta si putere de a pastra pura curatenia sufletului,ajutind pe cei aflati in suferinta,pe cei orfani si saraci.”Cel Inviat va veni va veni sa judece vii si mortii si sa daruiasca Slava si bucurie celor drepti si milostivi”(Matei 25,31-46) Sa ne bucuram si sa multumim Domnului pentru toate binefacerile Sale,pentru fiece clipa ,traita frumos dupa poruncile Mintuitorului.Sa ne inaltam Mintuitorului cu prilejul Sfintelor Pasti.Va adresez parintesti urari de sanatate,liniste si lumina in suflete,mantuire,pace si bucurie in casele voastre.                                                                                              Hristos a Inviat!!!!                                                                                                                                                                Al Vostru catre Hristos-Domnul rugator                                                                                                                               + Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est.