Pastorala la Invierea Domnului a P.S. Filaret, Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.

Preacucernicului cler, Preacuviosului cin monahal, enoriasilor de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est.

Hristos a Inviat!

Iubiti fii si fiice duhovnicesti!

In aceasta zi toata suflarea ortodoxa intampina cu bucurie slavitul Praznic a Invierii Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Hristos, Fiul lui Dumnezeu se ridica biruitor din mormant, spre a deveni viata noastra, aduce marea jertfa a Sa ca trup, ca om pentru a ne da noua, crestinilor, Viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu.

Dupa asceza zilelor de Post, perioada de purificare a trupului si sufletului ne putem bucura de Sarbatoarea Sarbatorilor- Invierea Domnului.

Iar Hristos crucificat si Inviat  ne calauzeste sufletele spre obiectivul suprem al tuturor crestinilor- Mantuirea!

Iubiti frati intru Hristos, prin invierea Domnului se semnifica firea Sa omeneasca suplimentata de aspectul Dumnezeiesc si respectiv eliberarea de pacate si slabiciune.

Sfantul Maxim Marturisitorul specifica ca patimind, Hristos a desfiintat ” stricaciunea firii omenesti”.

Respectiv  putem deduce dragostea agape a Mantuitorului pentru tot neamul omenesc. Puterea iubirii neconditionate este o dovada a Slavei Sale Dumnezeiesti, sacrificata in jertfa Crucii.

Iubiti credinciosi, aidoma lui Hristos cel Inviat si Vesnic, noi ne indreptam spre Inviere si Viata Vesnica, plecand spre o noua existenta, una profund duhovniceasca.

Bucuria Invierii este un sentiment etern, deaceea va indemn sa nu fiti tristi in aceasta zi ” Aceasta este Ziua  pe care a facut-o Hristos sa ne veselim in Ea”. Prin ranile Lui noi toti am primit vindecare si ne inaltam spre indumnezeirea noastra.

Dreptmaritori crestini!

Circumstantele in care s-a pomenit omenirea la Invierea Domnului 2020 sunt mult prea grele. Stim cu totii ca virusul ucigas face ravagii pe plan mondial, luand sute si mii de vieti omenesti. Si Sfintele Biserici sunt pustii fara enoriasi, dar raman neincapatoare pentru Harul Dumnezeiesc. In lacasele de cult ale Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est nu a incetat nici pentru un timp rugaciunea. Preotii nostri au slujit si au continuat viata liturgica chiar si in lipsa completa a credinciosilor, respectand astfel toate deciziile autoritatilor. Va indemn si in continuare la neincetata rugaciune si pocainta. Sa fiti absolut convinsi ca toate incercarile nefaste  pot fi infruntate doar  prin caldura rugaciunii. Nu in zadar in Noaptea Invierii in Sfintele Biserici se canta ” cu Bucurie unul pe altul sa ne imbratisam si nimeni sa nu sa se teama de moarte, ca ne-a eliberat pe noi Moartea Mantuitorului.”

Al vostru catre Domnul rugator duhovnicesc parinte,

+ Filaret, Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est.