Participarea delegatiei Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est la receptia,organizata de ambasada Ucrainei cu ocazia Zilei Independentei Statului Ucrainean.

    In ziua de joi,24 P,S.Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,insotit de prea cuviosul parinte arhimandrit Polieuct Ulinici,presedinte al Departamentului Manastiri si Viata monahala si secretarul Eparhial Lilian Luca a participat la receptia ,organizata de de Ambasada Ucrainei cu prilejul Zilei Independentei a Statului Ucrainean.La receptie au participat numerosi oaspeti,sefi ai misiunilor diplomatice,acreditati  in Republica Moldova,membri a Guvernului,in frunte cu excelenta Sa Pavel Filip,prim ministrul  Republicii Moldova,Receptia a inceput cu un discurs,rostit de excelenta Sa  Ivan Gnatisin,Ambasador al Ucrainei in Republica Moldova,care a descris situatia reala a Ucrainei la momentul actual,mentionind totodata numeroase similitutidini,cu care se confrunta si Republica Moldova,cum ar fi prezenta pe teritoriul statelor suverane si independente a trupelor de ocupatie a Federatiei Ruse.Excelenta Sa a mentionat ca vede in Moldova suverana un prieten si partener strategic devotat in calea integrarii in Uniunea Europeana.La rindul sau,Pavel Filip,prim ministrul Republicii Moldova a felicitat calduros cetatenii Ucrainei cu Ziua Independentei,mentionind cu satisfactie dinamica pozitiva a relatiilor moldo_ ucrainene in aspect economic,politic si regional.