O noua fortareata duhovniceasca in orasul Rascani.

In orasul Rascani prin mila lui Dumnezeu si prin straduinta Prea Sfintitului Filaret a inceput activitatea pastoral liturgica manastirea”Buna Vestire”,o noua fortareata duhovniceasca,subordonata Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.Piatra de temelie a asezamintului monastic a fost sfintita de Prea Sfintitul Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est in 2015,dupa care cu pasi lenti incepe edificarea manastirii.E construita biserica manastirii si blocul de chilii.Prima liturghie este oficiata de sarbatoarea Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil in 2017.Staret a asezamintului monastic este Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu,preot slujitor fiind ieromonahul Samon Taras.Deasemenea in manastire se nevoiesc doi frati de ascultare.Actualmente slujbele religioase se savirsesc cu regularitate ,in pofida faptului ca edificarea asezamintului monastic necesita multe eforturi si sume enorme de mijloace materiale,de care mica obste a manastirii nu dispune.Insa cu ajutorul Domnului si prin straduinta parintilor nevoitori a manastirii aici deja se inalta smerite rugaciuni Mintuitorului si multi pelerini primesc asistenta spirituala.