Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul,serbata in comuna Larga.

          Vineri,7 iulie,cind intreaga Ortodoxie serbeaza Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul un serviciu divin cu adinca mireasma duhovniceasca a avut loc la manastirea/”Nasterea Maicii Domnului”din comuna Larga,raionul Anenii Noi.In dimineata zilei enoriasii asezamintului monastic in frunte cu duhovnicul administrator,iereul Ioan Rusu si au intimpinat chiriarhul,pe Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiuluii si a Moldovei de Est.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu clericii prezenti au oficiat Sfanta Liturghie praznicala,dupa care Vladica Filaret a rostit un cuvint de zidire duhovniceasca.Ierarhul a vorbit despre viata si activitatea Sfantului Ioan Botezatorul si rolul sau major in Ortodoxie.”Sfantul Ioan Botezatorul a fost cel,ce a asteptat si a pregatit venirea Mintuitorului lumii,traind viata in rugaciune si asceza,un adevarat exemplu de traire duhovniceasca”,a adaugat Prea Sfintia Sa.La rindul sau parintele duhovnic Ioan Rusu a multumit ierarhului pentru vizita si posibilitatea de a se ruga impreuna,invitind Intii Statatorul sa viziteze asezamintul monastic si cu alte binecuvintate ocazii.