Nasterea Maicii Domnului,serbata la manastirea”Sfanta Treime”

in ziua cind intreaga Ortodoxie serbeaza Nasterea Maicii Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos Prea Sfintia Sa Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit alaturi de clericii si enoriasii manastirii Episcopale „Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a elucidat chipul si semnificatia majora a Maicii Domnului pentru fiecare crestin ortodox.”Maica Domnului ne este un simbol al desavirsirii duhovnicesti,un simbol al rugaciunii si pocaintei.Deaceea,iubiti credinciosi,va indemn sa cereti mijlocirea Maicii Domnului in rugaciunile voastre.Fiti absolut convinsi ca mijlocirea Ei va poate aduce iertare de pacate,vindecare de rani trupesti si spirituale”,a mentionat ierarhul.