Mutarea moastelor Sfantului Ierarh Nicolae,praznuita la Troita Noua.

             Luni,22 mai,in ziua serbarii mutarii cinstitelor moaste a Sfantului Ierarh Nicolae de la Mira la Bari Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime” alaturi de clericii asezamintului monastic.La finele slujbei Prea Sfintia Sa sa adresat pelerinilor prezenti cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.Vladica a vorbit despre viata si activitatea Sfantului Ierarh Nicolae.”Sfantul Ierarh Nicolae ne poate servi ca un model de traire duhovniceasca,intelepciune si credinta,e mijlocitor si rugator Domnului pentru cei ,ce i se roaga”,a mentionat ierarhul.Deasemenea Vladica Filaret a felicitat crestinii prezenti cu aceasta frumoasa sarbatoare si indeosebi pe cei,ce poarta numele de Nicolae si derivatele acestuia.