Marele praznic a Nasterii Domnului la Troita Noua

In ziua praznuirii Luminatei sarbatori a Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.La finele serviciului divin de o aleasa mireasma duhovniceasca Vladica Filaret sa adresat dreptmaritorilor crestini cu o emotionanta predica,in care a felicitat pe cei prezenti cu aceasta mareata sarbatoare,cu care se finiseaza postul Nasterii Domnului,plin de rugaciune,evlavie si ascensiune duhovniceasca. Clericul manastirii Protoiereul mitrofor Gheorghe Miron a dat citire Pastoralei chiriarhului Eparhiei la sarbatoarei Nasterii Domnului. Tuturor copiilor prezenti li sa oferit  din partea ierarhului si a clericilor asezamintului monastic cite un cadou cu dulcuri cu ocazia sarbatorii de Craciun.Conform traditiilor milenare de catre copii au fost intonate colinde de Craciun.