Liturghie arhiereasca in Duminica de dinaintea Inaltarii Sfintei Cruci la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de duminica,23 septembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldoveii de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea „Sfanta Treime” dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si in prezenta a numerosi enoriasi si pelerini.Dupa oficierea Sfintei liturghii Inii Statatorul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est sa adresat dreptmaritoarei adunari cu un emotionant cuvint de povata duhovniceasca,inspirat din pericopa Evanghelica a zilei,cea de la Ioan.”Mintuitorul Hristos nea deschis tuturor noua,crestinilor calea spre Mintuire,Inaltarea la Cer.Acea cale ,pe cre urca El,indemninid si pe noi,credinciosii sa mergem pe urmele lui. Deaceea va indemn,iubiti frati si surori intru Domnul sa cinstim Sfanta Cruce,sa ne aflam in permanenta rugaciune pentru a urma Mintuitorul lumii”,a adaugat ierarhul.