Liturghie praznicala la Kiev cu ocazia unui an de la intronizarea Preafericitului Epifanie ca Mitropolit al Kievului si a Intregii Ucraine.

In ziua de duminica, 2 februarie la Catedrala „Sf.Mihail” din Kiev a avut loc un serviciu divin praznical,prilejuit de jubileul de un an de la Intronizarea Prea Fericitului Epifanie in treapta de Intii Statator al Bisericii Autocefale Ucrainene cu titlul  de Mitropolit al Kievului si a intregii Ucraine.Cu acest binecuvintat prilej  de Prea Fericirea Sa dimpreuna cu toti arhiereii Bisericii Autocefale Ucrainene si numerosi reprezentanti ale Bisericilor Ortodoxe surori a savarsit Sfanta Si Dumnezeeasca liturghie.La finele serviciului divin Prea Fericirea Sa a primit cordiale felicitarile  confratilor-slujitori.I.P.S.Mitropolit Simion de Vinita si Bar a felicitat Mitropolitul-Primat din partea Sfantului Sinod al B.O.U.De asemenea cordiale si sincere felicitari au fost aduse de I.P.S.Emanuel,Mitropolitul Galiei,reprezentat al Patriarhiei  Ecumenice.Felicitari Mitropolitului-Primat din partea Patriarhului Alexandriei si Intregii Africi Fiodor II au fost transmise de P.S.Episcop de Babilon Fiodor.Mitropolia Eladei a fost reprezezentata de I.P.S.Mitropolit de Adrianopol Amfilohie.Prezenti au fost si rerezentanti  a monahilor de la Sfantul Munte .Delegatia Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est a fost condusa de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,care alaturi de ceilalti ierarhi a participat la liturghia praznicala.La  randul Sau Prea Fericitul Epifanie a multumit tuturor celor prezenti pentru cordialele felicitari.Prea Fericirea Sa a mentionat in special ca recunoasterea Bisericii Ortodoxe Ucrainene de catre Bisericilor Ortodoxe -surori a stimulat mult procesul de edificare a noii Biserici Autocefale,care devine unul constant si ireversibil.