Liturghie arhiereasca ,oficiata la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica de dupa Botezul Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Nristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei,Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.”Pocaiti-va,ca s-a apropiat Imparatia cerurilor”Evanghelia zilei ne indeamna spre o traire duhovniceasca intensa,spre pocainta si milostenie.Facind fapte bineplacute lui Dumnezeu ne apropiem de nemurire,de Imparatia Cerurilor.Deaceea,iubiti fii si fiice duhovnicesti vin si eu cu un indemn sacru-fiti milostivi si iubitori de aproapele,care este unica poteca,ce duce spre Mintuire”,a mentionat ierarhul.