Liturghie arhiereasca in Duminica Sfantului Apostol Toma la Troita Noua.

in Duminica II-a dupa Invierea Domnului si Mintuitorului nostru Iisus Hristos ,cea a Sfantului Apostol Toma Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic.In cuvintul Sau de povata bisericeasca Vladica Filaret a vorbit credinciosilor despre Sfantul Apostol Toma,care prin pipairea ranilor Mintuitorului dovedeste elocvent tuturor necredinciosilor ca Mintuitorul Iisus a avut trup omenesc,ca si noi toti,si a patimit cu trupul pe Sfanta Cruce,inviind pentru a ne spala de povara pacatului,daruind celor credinciosilor viata vesnica,Mintuire.