liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica X-a dupa Cincizecime  Prea Sfintitul Parinte Filaret.Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din localitatea  Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi pelerini prezenti la serviciul divin duminical.Dupa citirea Pericopei Evanghelice de la Matei XVII,cea cu privire la vindecarea lunaticului Vladica Filaret a adresat  credinciosilor prezenti un emotionant cuvint de povata duhovniceasca,in care a mentionat  puterea miraculoasa si nelimitata a rugaciunii.”Va indemn pe toti voi,crestinii  sa va incredeti complet in puterea rugaciunii.Mintuitorul ne poate vindeca de suferintele trupestii si spirituale ,ne ramine doar sa credem si sa ne rugam.Sunt multe cazuri cind rugaciunea a facut minuni ,chiar in cazurile chind medicina d-a dovedit a fi neputincioasa. Fiti rugatori intru Domnul,iubiti fii si fiice duhovnicesti”,a reiterat ierarhul.