Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

      In Duminica a doua dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea “Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosii enoriasi. Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei  ierarhul a rostit o emotionanta predica,in care a elucidat importanta chemarii la  slujirea apostolica a  primilor ucenici.”Veniti dupa mine”este chemarea Mintuitorului pentru noi toti,crestinii.El fiind”Calea ,Adevarul si Viata”.”De noi doar depinde cum raspundem la chemarea Mintuitorului.Participind la viata Bisericii,respectind poruncile lui Dumnezeu,facind binefaceri pentru cei ,ce sunt in nevointa vom fi Mintuiti”,a adaugat Prea Sfintia Sa.