Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a V-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea monahala si numerosii enoriasi a asezamintului monastic.La finele serviciului divin arhieresc Prea Sfintia Sa s-a adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de zidire duhovniceasca,inspirat din Evanghelia zilei,Deasemenea Vladica Filaret a vorbit si despre viata Sfantului Mare Mucenic Procopie,praznuit de credinciosii  ortodocsi in Duminica a V-a dupa Cincizecime.”Sfantul Mare Mucenic Procopie ne poate servi ca un elocvent exemplu de traire duhovniceasca.Va indemn,iubiti credinciosi sa invocati in rugaciunile voastre numele Marelui Mucenic Procopie si sa cereti mijlocirea lui in fata Mintuitorului”,a adaugat ierarhul.