Liturghie arhiereasca in sambata Invierii Dreptului Lazar la manastirea”Sfanta Treime”

 I            In simbata Invierii Dreptului Lazar,cel decedat de patru zile Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de soborul slujitorilor asezamintului monastic si numerosii crestini,ce obisnuiesc sa vina la Sfantul altar pentru a primi asistenta spirituala.Dupa Sfanta slujba Vladica Filaret a rostit un emotionanta predica,axata pe pericopa evanghelica a zilei,mentionind mare mila lui Dumnezeu pentru toti crestinii,si dorinta Mintuitorului de a ridica crestinii din pacate si moarte .Ierarhul a sfatuit credinciosii prezenti sa frecventezecu regularitate Sfanta Biserica,sa purifice sufletul prin Tainele Spovedaniei si Impartasaniei pentru a intimpina destoinic marea sarbatoare a Invierii Domnului.