Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XIII- a dupa Rusalii Intii Statatorul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,Prea Sfintitul Parinte Filaret a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosii pelerini,prezenti la sfanta slujba.Dupa citirea pericopei Evanghekice de la Matei,cu privire la pilda lucratorilor viei ierarhul a adresat dreptcredincioasei adunari cu o emotionanta predica,in care a elucidat rolul suprem al rugaciunii si pocaintei.La finele slujbei Vladica Filaret a acordat credinciosilor prezenti binecuvintarea sa arhiereasca pentru fapte bineplacute lui Dumnezeu.Multi dintre credinciosii prezenti,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu cinstitul  Trup si Singe a Mintuitorului.