Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

                 In ziua de sambata,11 martie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de soborul slujitorilor asezamintului monastic si numerosi crestini.In predica sa Vladica Filaret a vorbit despre  necesitatea de a pomeni in rugaciunile noastre pe cei plecati la Domnul.”Anume acum,in aceasta perioada de asceza si ascensiune duhovniceasca din Sfantul si Marele Post al Invierii Domnului apropiatii nostri asteapta o luminare si rugaciune.E o datorie sacra a tuturor crestinilor sa vina la Sfantul altar pentru a inalta rugaciuni smerite pentru cei adormiti intru Domnul”,a adaugat ierarhul.Crestinii,ce au primit dezlegare de la duhovnic sau impartasit cu Sfintele Taine.