Liturghie arhiereasca in ziua pomenirii Sfantului Mare Mucenic Teodor Tiron la manastirea”Sfanta Treime”

                                                     In prima sambata a Postului Mare,cea a pomenirii  Sfantului Mare Mucenic Teodor Tiron manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi a  fost gazda a unui serviciu divin deosebit.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca a fost oficiata de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si in prezenta a numerosi crestini.Dupa citirea pericopei evanghelice,Prea Sfintia Sa sa adresat credinciosilor cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat Jertva suprema,adusa pe cruce de catre Iisus Hristos  pentru mintuirea noastra,astfel povatuind crestinii prezenti sa respecte nu doar postul alimentar,ci si cel duhovnicesc,ce consta in metanii,rugaciune si milostenie.La finele slujbei multi credinciosi,ce au primit dezlegare de la duhovnic dupa marturisire sau impartasit cu Sfantul Trup si Singe al Mintuitorului.