Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a saptea dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi crestini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica sa adrresat crestinilor prezenti cu un cuvint de povata duhovniceasca,inspirat din Evanghelia zilei,cea de la Matei despre vindecarea a doi orbi si a unui demonizat.”Numai credinta si rugaciunea sunt unicele cai spre vindecare,fie ea trupeasca sau sufleteasca.Ele sunt indisperabil legate si aducatoare de vindecare pentru cei,ce se incred in Domnul si Mintuitorul nostru”,a specificat ierarhul.La finele slujbei Prea Cuviosul parinte ieromonah Samon Taras a fost hirotesit duhovnic pe sama manastirii”Sfanta Treime”