Slujire arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

  In ziua de duminica,10 decembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Prea Sfintia Sa a adresat dretmaritoarei adunari un cuvint de povata bisericeasca.”Dregatorul bogat din pericopa zilei poseda multe averi,dar era si in permanenta cautare a divinitatii,avea o sete duhovniceasca,lucru caracteristic  unor oameni instariti si din zilele noastre.Aceasta neliniste este nu altceva decit cautarea Mintuitorului.Ea poate fi posibila doar prin post,rugaciune si fapte bune,precum ar fi ajutorarea aproapelui,diverse actiuni de caritate si altele.Cu atit mai mult ca suntem in preajma Marei Sarbatori a Nasterii Domnului”,a accentuat Vladica