P.S.Filaret”Adevarata avere a omului nu e cea materiala,ci spirituala”

  In ziua de duminica,4 decembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea si soborul slujitorilor asezamintului monastic, fiind prezenti  numerosi  crestini.Dupa citirea pericopei Evanghelice Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a reiterat numeroasele povete,ce trebuie intelese din Evanghela zilei.”Bogatul din Evanghelia recent citita nu a putut constientiza ca roada bogata ia fost oferita de Dumnezeu nu pentru a deveni el si mai bogat.El nu vede altceva decit  necesitatea de a mai construi alte hambare pentru a o depozita,neintelegind ca alaturi de el sunt foarte multi oameni,care sunt permanent in griji si suferinta.Aceasta pilda ne invata ca adevaratele averi sunt cele spirituale,duhovnicesti.Averile materiale nu valoreaza nimic in fata Mintuitorului.Aceasta pilda este cit se poate de actuala si in zilele noastre,cind asistam la o stratificare accentuata a societatii si multa lume uita de suferintele aproapelui,fiind preocupata de acumuloarea bogatiei materiale.”,a adaugat ierarhul.Dupa serviciul divin crestinii ,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.