Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

 In Duminica a douazeci si cincea dupa Rusalii Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea “Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de soborul clericilor si obstea asezamintului monastic.La finele serviciului divin Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de povata duhovniceasca,in care a mentionat ca Postul Nasterii Domnului,in preajma caruia ne aflam este un binecuvintat prilej de purificare launtrica,duhovniceasca.”Frecventati Sfanta Biserica cu regularitate,maturisiti pacatele duhovnicului,primiti Sfanta Impartasanie,fiind impacati cu sine si cu aproapele. Numai asa vom putea intimpina destoinic Marea Sarbatoare a Nasterii Domnului”,a subliniat ierarhul.