Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

        In ziua de duminica,`9 noiembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi ,ca coliturghisitori fiind clericii asezamintului monastic in prezenta unui numar impunator de enoriasi si pelerini.Dupa citirea Sfintei Evanghelii a zilei,cea de la Luca despre vindecarea fiicei lui Iair si a femeei bolnave de 12 ani Vladica Filaret sa adresat dreptmaritorilor crestini cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a mentionat ca pasajul Evanghelic recent citit este unul a vindecarii prin credinta.’Cei bolnavi sa puna nadejdea in Domnul,care poate vindeca pe cei,ce se roaga,pe cei evlaviosi  si credinciosi.Mintuiotorul aduce vindecare si atunci,cind nu poate face nimic medicina performanta de astazi.Deaceea Evanghelia zilei ramine cit se poate de de actuala si in ziua de astazi.Dar sanatatea e un dar de la Dumnezeu si trebuie pastrata prin refuzul de la obiceiurile vicioase,atit de frecvent intilnite in viata cotidiaba”,a adaugat ierarhul.La momentul cuvenit al slujbei crestinii,ce au primit binecuvintarea duhovnicului au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe al Mintuitorului.